Friss hírek
Az Autisták Országos Szövetségének szakmai napján kutatócsoportunk két előadással jelent meg
2024-11-30Janoch Mónika DATA-val az iskolában címmel mutatta be a "Mobillal a suliban?" című módszertani útmutatónkat. Előadásának rövid tartalma: az autista tanulók oktatása és támogatása során az autizmus-specifikus metodika egyénre szabott alkalmazása elengedhetetlen, minden oktatási színtéren, így az együttnevelés színterein is. Az autizmus szempontjából akadálymentes környezet kialakításához az ellátásban résztvevőknek információra, szakmai támogatásra, és megfelelő eszköztárra is szükségük van. Annak érdekében, hogy az inkluzív keretek között tanuló autista diákok is szakszerű környezetben töltsék iskolai éveiket. Kutatócsoportunk már több programot, eszközt és módszertani útmutatót dolgozott ki. Ilyen eszköz például a DATA-rendszer, melyhez kifejlesztettük a Mobillal a suliban? című kiadványt, mely a DATA használatának bevezetéséhez ad módszertani segítséget a többség oktatási intézmények pedagógusainak.
Csepregi András "Diagnosztikus dilemmák" című workshopjának felvetései: az utóbbi évtizedek tapasztalatai, az egyre meggyőzőbb evidenciák a szakszerű korai diagnózis stabilitását és a korán megkezdett támogatások kedvező hatásait igazolják. Azonban a szülők nagy része mégis hosszú várakozás után kap válaszokat gyermekük autizmussal kapcsolatos aggodalmaira. Mind a nemzetközi, mind a hazai tapasztalatok azt mutatják, hogy az állapotmegismerésben kedvező elmozdulást az egészségügyi és szociális alapellátás, valamint az egészségügyi és köznevelési szakellátás egymásra épülő hálózatának minőségi fejlesztése és a kapacitások növelése jelenthet. Áttekintették az AOSZ által lebonyolított felmérés eredményeit, arról, hogy a pedagógiai szakszolgálatokon belüli együttműködés során hogyan valósulnak meg az evidencia-alapú, korszerű állapotmegismerés (szűrés, felismerés, diagnosztika) egyes elemei, ehhez milyen feltételekkel rendelkeznek, milyen fejlesztési irányok szükségesek.
A Magyar Szociológiai Társaság Vándorgyűlésén jártunk
2024-11-30A Magyar Szociológiai Társaság 2024. évi vándorgyűlését a Pécsi Tudományegyetemen rendezték meg 2024. november 27-29. közt. Kutatócsoportunk vezető-helyettese, dr. Havasi Ágnes prezentálta a DATA-rendszert és a hozzá kapcsolódó fejlesztéseinket és kutatásainkat "Havasi Ágnes – Bertók Csilla – Győri Miklós & a MASZK Kutatócsoport: Autista emberek társadalmi részvételének támogatása asszisztívedukációs technológiával – A DATA rendszer" címmel.
Kutatócsoportunk tagja, Csepregi András munkáját Göncz Árpádné-díjjal ismerték el
2024-11-22Csepregi András, aki pályafutását Békés megyében kezdte, a korai fejlesztés és az autizmussal élő gyermekek támogatásának egyik hazai úttörője. Szakmai érdeklődése elsősorban az autizmussal élő gyermekek, fiatalok állapotmegismerésére, fejlesztésére és támogatására fókuszálódott. Mára a legelismertebb szakemberek közé tartozik ezen a területen, gyakorlati szakemberként, oktatóként, kutatóként és alapvető autizmus-szakmai művek szerzőjeként. Tevékenységét korábban többek között a Pro Familiis Díjjal és az Apáczai Csere János-díjjal ismerték el.
MASZK a Magyar Tudomány Ünnepén
2024-11-21Az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából konferenciát szervezett a „A gyógypedagógia és a 125 éves gyógypedagógusképzés jelene és jövője” címmel. "Autizmuskutatás a gyakorlatban a gyakorlatért. Az MTA-ELTE Autizmus Szakmódszertani Kutatócsoport története, eredményei és jövője" címmel mutatta be Dr. Stefanik Krisztina kutatócsoportunk munkáját. A Konferencia személyesen és online is követhető volt.
Kutatócsoportunk az amerikai BYU egyetemen
2024-11-20Büszkén adunk hírt arról, hogy dr Szekeres Ágota Fulbright ösztöndíjjal az amerikai egyetemen népszerűsíti a magyar gyógypedagógiát és kutatócsoportunk munkáját, fejlesztéseit. Előadásának fókuszában a SMETRY és a DATA digitális rendszerek állnak.
Rangos Nemzetközi Neuropszichiátriai Kongresszuson jelent meg kutatócsoportunk munkája
2024-11-04A rangos konferencián hazai kutatási eredményeinkből két előadás is megjelent Németh Vivien és szerzőtársainak, valamint Völgyesi-Molnár Márta és szerzőtársainak jóvoltából. Az előadások kapcsán a konferencia résztvevői komoly érdeklődést mutattak. A kutatásaink ismertetésén túl szakmai együttműködések további erősítése is folytatódott, elsősorban a brit, az ausztrál és saját kutatócsoportunk kooperációjával, közös publikációk tervezésével.
Előadásaink:
SOCIAL SUPPORT FOR PARENTS OF AUTISTIC PEOPLE WITH HIGH SUPPORT NEEDS
M Volgyesi-Molnar, M Gyori, A Szekeres, Z Jakab, E Kerepeczki, A Havasi, T Oszi, V Eapen, K Stefanik
PARENTAL PERSPECTIVES ON SERVICES FOR AUTISTIC CHILDREN AND ADULTS - "I HAVE TO FIGHT FOR MY SON"
V Németh, K Stefanik, B Ehmann, M Völgyesi-Molnár, M Janoch, M GyőrI
Nemzetközi Asszisztív technológia-konferencián jártunk
2024-10-31Kutatócsoportunk szatelitprojekjéhez, az augmentatív és alternatív kommunikáció témaköréhez kapcsolódó kutatásaink eredményét mutattuk be poszterprezentáció formájában az alábbi szerzőkkel és címmel: Havasi, Á., Stefanik K., Gyori M.: Can the AAC profile of young autistic pupils with complex communication needs be mapped based on observations of parental perceptions and school interactions? Kutatásunkat nagy érdeklődés fogadta a poszterprezentáció során, érdekes szakmai diskurzusokat alakítva a nemzetközi AAK-s világ szakembereivel.
Országos Neveléstudományi Konferencián jártunk
2024-10-31Kutatócsoportunk két témában mutatkozott be előadásokkal Bertók Csilla és Némethy Fruzsina kollégánk tolmácsolásában a digitális technológiák használatáról, valamint a kortárs tudásformálással kapcsolatban az alábbi címekkel:
Autista tanulók önállóságának támogatása digitális technológiával az együttnevelésben (szerzők: Bertók Csilla, Havasi Ágnes, Őszi Tamásné, Janoch Lászlóné, Stefanik Krisztina)
valamint
Érzékenységet vagy megértést? Autizmusra fókuszáló, kortársak tudását formáló programok. Szisztematikus szakirodalmi áttekintés (szerzők: Némethy Fruzsina, Németh Vivien, Szekeres Ágota, Völgyesi Molnár Márta, Stefanik Krisztina)
DATA projekt a Kutatók Éjszakáján
2024-09-28Kollégáink idén a DATA projekttel vettek részt Európa legnagyobb tudománynépszerűsítő eseményén, a Kutatók Éjszakáján. A program során a DATA informatikai rendszert mutatták be. Egy kamasz példáján keresztül demonstrálták a rendszer néhány kulcsfontosságú funkcióját, és a résztvevők interaktív módon is kipróbálhatták, hogyan segítheti az applikáció bárki számára az önállóságot.
Magyar Gyógypedagógusok Egyesületének Országos Szakmai Konferenciáján jártunk
2024-09-24Kutatócsoportunk több tagja is előadást tartott az Magyar Gyógypedagógusok Egyesületének 50. Országos Szakmai Konferenciáján.
Az előadások fókuszában az autizmus-ellátás különböző szegmensei és az együttműködések jelentősége állt. Dr. Havasi Ágnes és Őszi Tamásné a kiscsoportos szociális-kommunikációs fejlesztés módszereit mutatták be egy workshop keretében, míg Csepregi András a koragyermekkori autizmus-specifikus állapotmegismerés során kialakított együttműködésekről tartott előadást. Az esemény kiváló lehetőséget adott a szakmai tapasztalatok megosztására és az új kapcsolatok építésére.
Oldalak
- 1
- 2
- 3
- 4
- következő ›
- utolsó »